1. صفحه نخست
 2. دوره
 3. دوره «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» دکتر عادل پیغامی

دوره «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» دکتر عادل پیغامی

تصویر شاخص
وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
۹۱,۰۰۰ تومان

معرفی دوره

کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن، حاصل برگزاری ۲۸ جلسه متوالی در ۲۸ روز ماه مبارک رمضان سال ۱۳۵۳ توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است. بعد از ممانعت ساواک از برگزاری جلسات معظّم‌له در مسجد کرامت مشهد، ایشان تصمیم گرفتند تا جلسات ماه مبارک رمضان را در مسجد امام حسن مجتبی (ع) برگزار کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این جلسات سعی داشتند تا مبانی اندیشۀ اسلامی را با رویکردی اجتماعی و با محورقراردادن قرآن کریم تبیین کنند. کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن مشتمل بر چهار فصل ایمان، توحید، نبوت و ولایت است.

خلاصه‌ای از کتاب

ایشان ایمان واقعی را ایمانی می‌دانند که آگاهانه و مسئولیت‌پذیر باشد. با این مقدمه، توحید را معرفی کرده و می‌گویند نمودِ آن در زندگیِ فردِ موحد این است که زیر بار سلطۀ خدایان دروغین ـ اعم از ابلیس و طواغیت و هواهای نفسانی و… ـ  نرود. آنگاه برخی از ویژگی‌های یک جامعۀ موحد را بیان می‌کنند. با همان تعریف از ایمان، پس از تعریف اصل نبوت و معرفی دشمنان آن، به تعهداتی که متوجه مسلمانانِ معتقد به اصل نبوت است، اشاره می‌کنند. در آخر هم با توجه به تاریخ انبیا و آیات قرآن، روشن می‌کنند که فرجامِ کار انبیا و پیروان انبیا چیزی جز پیروزی نیست. و اما در مبحث ولایت، ابتدا به شرح مفهوم ولایت و ابعاد آن ـ پیوند درونیِ جامعۀ اسلامی، نحوۀ ارتباط با جوامع غیرمسلمان و پیوند بین امام و امت ـ اشاره دارند و در ادامه بعضی از زوایای آن را تبیین می‌کنند.

دوره طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن دکتر عادل پیغامی

چرا باید در این دوره شرکت کنید؟

سلسله دوره‌های آموزشی طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن مرکز تبلیغ دانشگاه امام صادق (ع) بنا دارد تا با تدریس و جمع‌بندی کتاب طرح کلی سعی کند در آموزش جامع کتاب به فعالان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نقش مهمی را ایفا کند و پایۀ تمام فعالیت‌های اجتماعی امت اسلامی را پی‌ریزی کند. چراکه آن ذهنیت‌ها، دانسته‌ها، انگیزه‌ها و… است که به رفتار ما جهت می‌دهد. پس برای اصلاح رفتار امت مسلمان نقطه آغاز اینجاست.

زمان دوره چقدر است؟

دوره حاضر شامل ۳۵ ساعت آموزش است که به ترتیب شامل موارد زیر است:

 • ۱۶۰ دقیقه مقدمه
 • ۶۰۰ دقیقه بخش ایمان
 • ۴۴۰ دقیقه فصل توحید
 • ۵۳۰ دقیقه بخش نبوت
 • ۳۹۰ دقیقه فصل ولایت
 • ۱۰ دقیقه جمع‌بندی و توضیحات تکمیلی

استاد دوره کیست؟

دکتر عادل پیغامی در این دوره با ظرافت و دقت ستودنی مباحث کتاب را طرح، تدریس و جمع‌بندی می‌کنند.

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

 • فعالان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی
 • طلاب و دانشجویان
 • معلمان و مدیران
 • و همه کسانی که به دنبال تقویت مبانی دینی خود و آشنایی با نظام فکری و اندیشۀ رهبری هستند.

مزایای این دوره چیست؟

 • ارائه جامع مباحث کتاب
 • جمع‌بندی کل کتاب
 • دسترسی به صوت‌های دوره
 • اعطای گواهی پایان دوره
 • تخفیف ۷۰ درصدی ویژۀ ماه مبارک رمضان
 • تخفیف ۲۵ درصدی سفارش کتاب ۴ جلدی

«پس از تهیۀ دوره، تنها ۱۲۰ روز برای مشاهده آن و تکمیل آزمون فرصت دارید. پس از این مدت، دوره از دسترس خارج می‌شود.»

رهبر معظم انقلاب

توصیف رهبر انقلاب از جلسات سخنرانی طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

رهبر معظم انقلاب، خود دربارۀ اهداف و چگونگی آن برنامه و سخنرانی‌ها این‌طور توضیح می‌دهند: «بنده یک ماهِ رمضان در مسجد امام حسنِ (ع) مشهد سخنرانىِ مستمر ۳۰ جلسه‌اى داشتم. آن زمان، به ضبط سخنرانی‌ها خیلى اهمیت داده نمى‌شد؛ اما استثنائاً همۀ این ۳۰ سخنرانى ضبط شده است. در آن سخنرانی‌ها راجع به توحید، امامت، ولایت، نبوت و سایر مباحث اساسى بحث شده است که الان هم آنها را تأیید مى‌کنم. اینها پایه‌هاى فکرى براى ایجاد یک نظام اسلامى بود؛ اگرچه ما آن موقع امیدوار نبودیم که نظام اسلامى شش، هفت سال دیگر محقق شود. مى‌گفتیم اگر پنجاه سال دیگر هم ایجاد نشود، بالاخره پایه‌هاى فکرى‌اش اینهاست. آن کار، جهت دادن به فکر نسل جوانِ آن روز بود.»

مباحث مطرح‌شده در این جلسات یک ویژگی منحصربه‌فرد هم داشت که شاید در میان بیشتر کارهای تبلیغاتی – مبارزاتی یاران امام خمینی (ره) یگانه بود؛ «روش طرح و بحث» مطالب از سوی آیت‌الله خامنه‌ای به‌شکلی بدیع و ابتکاری پایه‌ریزی شده بود. به گفتۀ یکی از حاضران در این جلسات، «روش هم این بود که قبلاً خلاصه درس را می‌نوشتند، بعد اینها پلی‌کپی می‌شد، تکثیر می‌شد و قبل از درس در همان‌جا به افراد فروخته می‌شد. افرادی که دوست داشتند می‌خریدند، جلویشان می‌گذاشتند و درس را هم گوش می‌کردند. سخنرانی بیشتر به درس شباهت داشت. در حقیقت درس بود گرچه سخن شکل سخنرانی داشت. برخی از مخاطبان سرپا می‌ایستادند. جمعیت هم بعد از نماز مغرب، عشا و ظهر ماه رمضان می‌نشستند استفاده می‌کردند.»

«پس از تهیۀ دوره، تنها ۱۲۰ روز برای مشاهده آن و تکمیل آزمون فرصت دارید. پس از این مدت، دوره از دسترس خارج می‌شود.»

قیمت :

91,000 تومان

دروس: 6 موضوعات: 42 آزمون ها: 0 مدت دوره: 35:00ساعتتاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۴۰۲آخرین بروزرسانی: ۱۴ فروردین ۱۴۰۲تعداد بازدید: 4074